Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Ve Devlet Bahçeli konuştu: Beni ancak...

Ve Devlet Bahçeli konuştu: Beni ancak...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kurmaylarıyla yaptığı kar kapsamlı toplantıda " Ben mücadelemi devam ettireceğim beni ancak ülkücü irade gönderir. Onun dışında kimseye boyun eğmem." dedi.

Bahçeli'nin 1 Kasım'ın sonuçlarını değerlendirdiği MHP Başkanlık Divanı'nı toplantısından yansıyan kulisler bugün Milliyet gazetesinde yer aldı. 

İSTİFA TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRDİ: BEN DEVAM EDECEĞİM

Bahçeli, seçim gecesi ise kurmaylarıyla yaptığı dar kapsamlı toplantıda, "istifa" taleplerini değerlendirdi. Yola devam edeceğini vurgulayan Bahçeli, "Ben devam edeceğim, bu konuda farklı görüşleri olan varsa söylesin" diye konuştu. Kurmaylarından farklı bir ses çıkmayınca Bahçeli, bu işi tesadüflere bırakmasının söz konusu olamayacağını dile getirerek, "Ülkücü hareket birçok zorlu süreçten geçti. Ben mücadelemi devam ettireceğim beni ancak ülkücü irade gönderir. Onun dışında kimseye boyun eğmem" dedi.

MUHALİFLER HAREKETLENDİ

MHP'nin aldığı seçim sonuçları parti içinde sessizliğe gömülen muhalifleri hareketlendirdi. Eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'ın da MHP'den ihracına ilişkin disiplin kurulu kararının yargı tarafından iptal edilmesi muhalif kanattaki hareketliliği doruğa çıkardı. Oğan kanadında bazı isimlerin toplanarak izlenecek stratejiye ilişkin değerlendirmeler yaptığı öğrenilirken, MHP'yi kongreye nasıl götürülebileceğine ilişkin sorulara yanıt arandığı öğrenildi.

AKŞENER KANADINDA SESSİZLİK HAKİM

Akşener kanadında ise sessizlik hakim. Gelişmeleri yakından izleyen Akşener, yakın çevresiyle yakın değerlendirme yaparken, gelinen son noktaya ilişkin henüz açıktan bir değerlendirme yapmadı.

246 DELEGENİN İMZASI GEREKİYOR

Ancak MHP'de kongre taleplerinin sonuca ulaşması olası görülmüyor. MHP tüzüğüne göre, olağanüstü kongre ancak seçilmiş ve doğal delegelerin beşte birinin imzasıyla toplanabiliyor. Bu oran dikkate alındığında muhalif kanadın 246 delegenin imzasını toplaması gerekiyor. Muhalifler bu imzaları toplasa dahi MHP Genel Merkezi bazı imzalara itiraz ederek geri gönderebiliyor. Yargı aşaması da dikkate alındığı taktirde, MHP Genel Merkezi engellemek isterse olağanüstü kongre 2016'nın sonuna kadar bekletilebilir.

YÖNETİME NEŞTER

Bahçeli'nin, her ne kadar kamuoyuna tüm kadroların işinin başında yoluna devam edeceğini açıklasa da Başkanlık Divanı başta olmak üzere parti ve Meclis yönetimine neşter vurması bekleniyor. Bahçeli'nin Başkanlık Divanı'nda bazı isimler üzerinde değişikliğe gidebileceği belirtiliyor.

BAŞARISIZLIĞIN GEREKÇELERİ

MHP yönetiminde başarısızlığa yol açan etkenlere ilişkin şu değerlendirmeler yapılıyor:

- AKP devletin imkanlarını acımasızca ve ahlaksızca kullandı. Bakanlıklar ve belediyelerin imkanları kullanıldı.

- Sosyal yardımlar devreye sokuldu. Ciddi para dağıtılarak milli irade sabote edildi.

- Vatandaş yükselen şiddet ve terör olaylarıyla, istikrarsızlığın geleceği iddiasıyla ve kömür-gıda başta olmak üzere sosyal yardımların kesileceği söylenerek tehdit edildi. Ak Parti, şiddetten iktidar üretti.

- Özellikle son bir haftada başta medya baskınları başta olmak üzere iş çevrelerine "sizin de başınıza gelebilir" algısı yaratılarak korku salındı.

- 17 TV kanalıyla iktidar bize "hayırcı parti" diyerek yüklenirken, oluşturulan algı operasyonuna karşılık veremedik. Sahada vatandaşı ikna edecek refleks geliştirilemezken, Bahçeli'nin televizyonlarda yaptığı açıklamalar bir nebze rahatlama yaratsa da sonuç vermedi. AKP lehine kurulan bu, "hayırcı algısı" senaryo başarılı oldu.

- Partimizin seçim vaatlerini anlatmamız gerekirken kıskaca hapsedildik. Hep müdafaa ve savunmada kaldık. Kendimizi anlatalım derken, vaat ve yapacaklarımızı dile getiremedik.

- AKP tabanımızın zihnini bulandırmaya dönük özel söylem geliştirdi. 7 Haziran sonrasında milliyetçi söyleme sarılan AKP, MHP'den 3-4 puan alabilme üzerine kurulan hesapları hayata geçirdi.

Etiketler: Ve, Devlet, Bahçeli, konuştu:, Beni, ancak...,

Tarih: 03.11.2015 08:00:01

Tüm Politika Haberleri »

Diğer Politika Haberleri