Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Tüm zamanların rekoruna imza attı

Tüm zamanların rekoruna imza attı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, ekimde yüzde 7,03 yükselerek eylüldeki kayıplarının tamamını telafi etti ve tüm zamanların en yüksek aylık kapanışını gerçekleştirdi.

Borsa İstanbul'da eylülde ortalama yüzde 6,5 zarar eden hisse senedi yatırımcısı, ekim ayındaki yükseliş rallisi ile yaralarını sardı ve 2016 kapanışına göre getiri oranını yüzde 41'e çıkardı.

Eylülü 102.908 puandan kapatan BIST 100 endeksi, geçen ay ABD ile yaşanan vize krizi nedeniyle 99.210 puana kadar gerilese de ekonomik göstergelerdeki iyileşme ve küresel piyasalarda artan risk iştahı ile yükselişe geçerek ekimi yüzde 7,03 artışla 110.143 puandan tamamladı. Böylece endeks, aylık bazda tüm zamanların en yüksek kapanış rekorunu kırdı.

DÜNYA BORSALARI ARASINDA İKİNCİ SIRADA

Hisse senedi yatırımı, geçen ay altın ve döviz kurlarına göre daha iyi bir getiri sağlarken, Borsa İstanbul, başlıca dünya borsalarından en çok kazandıranlar arasında yer aldı.

Başlıca dünya borsaları arasında Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 8,1 ile en çok yükselen olurken, BIST 100 endeksi yüzde 6,3 ile ikinci sırayı aldı. BIST 100 endeksini yüzde 6,2 ile Hindistan'da Sensex 30 endeksi, yüzde 5,4 ile Güney Kore'de Kospi endeksi ve yüzde 4,3 ile ABD'de Dow Jones endeksi takip etti.

DÖVİZ YÜKSELİRKEN BORSADA ALIMLAR GÜÇLENDİ

Noor CM Menkul Değerler Satış Müdürü Mert Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekim ayının en önemli gündeminin ABD ile yaşanan vize sorunu olduğunu ve piyasalarda en başından beri bu sorunun derinleşmeden çözüleceği beklentisi bulunduğunu ifade etti.

Yılmaz, ABD'li heyetin ziyaretleri ve yetkililerden gelen mesajların, sorunun daha üst boyuta taşınmayacağı beklentisini artırdığını, böylece 99.000 seviyelerine kadar gerileyen BIST 100 endeksinin, daha sorunun yaşandığı ilk günde gelen alımlarla toparlayarak yükselişe geçtiğini kaydetti.

Döviz ve faizlerdeki yükselişe karşın borsada alımların güçlendiğini ifade eden Yılmaz, küresel anlamda siyasi ve ekonomi gündeminin piyasalar arasında da ayrışmaya neden olduğunu vurguladı. 

Yılmaz, Fed Başkanlığı'na yapılacak atama haberleri ile Fed'in politikalarına ilişkin beklentilerin dolar ve faizlerin seyri üzerinde etkili olduğunu, küresel piyasalardaki getiri arayışına bağlı risk iştahının da hisse senedi piyasalarında alımların devam etmesini sağladığını kaydetti. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed Başkanı olarak atayacağı ismin "şahin" tavır takınabileceği ihtimalinin ABD faizleri ve dolar endeksini yükselttiğini ancak son haftada öne çıkan Fed Guvernörü Jerome Powell isminin bu enstrümanlarda düşüşlere neden olduğunu aktardı.

Etiketler: Tüm, zamanların, rekoruna, imza, attı,

Tarih: 01.11.2017 12:00:02

Tüm Ekonomi Haberleri »

Diğer Ekonomi Haberleri