Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Suudi Prens'in öldüğü helikopter kazasıyla ilgili flaş gelişme!

Suudi Prens'in öldüğü helikopter kazasıyla ilgili flaş gelişme!

Siyasi bir deprem yaşayan Suudi arabistan'da, bir prensin içinde bulunduğu helikopter Yemen sınırında düştü. Düşen helikopterde Prens Mansur bin Mukrin'le birlikte diğer yetkililer vardı. Düşen helikopterin enkazına ulaşıldı.

Suudi Arabistan devlet televizyonu El Ekbariya'nın verdiği bilgiye göre, halihazırda Asir eyaletinin vali yardımcılığını yapan Prens Mansur bin Mukrin eski veliaht prenslerden Mukrin el-Suud'un oğluydu.

HELİKOPTERİN ENKAZINA ULAŞILDI

Suudi yetkililer, gece saatlerinde helikopterin enkazına ulaşıldığını duyurdu. Resmi açıklamaya göre, Ebha kentinin batısında bulunan sahil şeridini ziyaret eden prens ve beraberindekiler akşam saatlerinde helikopterle havalandı. Dönüş yolundaki helikopterle bir süre sonra iletişim kesildi.

YANINDA DÖRT KİŞİ DAHA VARDI

Yerel medya, helikopterin tam Yemen sınırındaki Sabha kasabası yakınlarında uçarken yere çakıldığını bildiriyor. Helikopterde Prens Mansur ile birlikte emir vekili Selman el-Cerişi, Emirlik Genel Sekreteri Salih bin Abdullah el-Kadi, Asir bölge tarım bölümü başkanı Fehd el-Fertiş, Asir polis müdürü Binbaşı Salih bin Süleyman el-Kerzai ve dört kişi daha vardı.

OPERASYONLARLA OTORİTESİNİ GÜÇLENDİRİYOR

İç savaş ülkesi Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a fırlatılan füzenin hemen ardından ülkede siyasi depreme yol açan yolsuzluk operasyonu başlamıştı. 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakan gözaltına alınırken, Suudi Arabistan'ı izleyen uzmanlar yaz başında veliaht prens ilan edilen Muhammed bin Salman'ın operasyonla otoritesini güçlendirdiği yorumunu yapıyor.

UZMANLAR: TASFİYE HAREKETİ

BBC savunma muhabiri Frank Gardner'a göre, Muhammed bin Salman'ın bu hamleyle gücünü pekiştirirken tanınmış isimleri görevden alınması muhafazakâr çevreleri rahatsız edecek: "Dünyaya yolsuzluk karşıtı bir operasyon olarak takdim edilen; prenslerin, bakanların ve milyarder işadamı Prens El Velid bin Talal'in gözaltına alındığı bu adım, ani değişikliklere alışkın olmayan Suudileri şoke etti.

GENÇLER ARASINDA DESTEK VAR

Veliaht prensinin ülkede önemli bir popülaritesi var. Özellikle genç Suudiler arasında kendisine destek var. Ancak yaşı daha büyük olan, daha muhafazakâr birçok kişi, onun çok kısa sürede fazla ileri gittiğini düşünebilir."

BBC'ye konuşan London School of Economics'in Ortadoğu Merkezi'nde konuk öğretim üyesi olarak bulunan Prof. Madavi El-Raşhid ise, "Bu, Muhammed bin Salman'ın kendisine yönelik desteği konsolide ettiği bir tasfiye hareketi. Karşısında kalan son kuzenini de (Prens Miteb bin Abdullah) ortadan kaldırmak istiyor. Bu kuzeni, son derece modern paramiliter güçleri kontrol ediyor ve veliaht prensine karşı çıkma gücünü elinde tutuyor" yorumunu yapıyor.

Ortadoğu'da İran'ın can düşmanı olan Suudi Arabistan, Yemen'deki iç savaşta Tahran destekli Husilere karşı operasyona girişen uluslararası koalisyonun başını çekiyor.

PRENSİN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Kazada ölen  Prens Mansur bin Mukrin ve üst düzey yetkililerin helikopterin kalkışından hemen önceki görüntüleri ortaya çıktı.

Muhammed Bin Salman kimdir? Suudi Arabistan Veliaht prensi

Suudi Arabistan'daki gözaltılara bakın! Budala dediği prens ve...

 

Etiketler: Suudi, Prens'in, öldüğü, helikopter, kazasıyla, ilgili, flaş, gelişme!,

Tarih: 06.11.2017 13:00:11

Tüm Dünya Haberleri »

Diğer Dünya Haberleri