Rus uçağını IŞİD mi düşürdü? Bomba iddia!

Rus uçağını IŞİD mi düşürdü? Bomba iddia!

Mısır'da düşen Rus yolcu uçağında terör şüphesi... IŞİD, 224 kişinin öldüğü uçağı düşmesinden sorumlu olduğunu açıkladı. Rus Ulaştırma Bakanı ise yaptığı resmi açıklama ile iddiayı yalanladı.

Reuters'ın haberine göre IŞİD'in Mısır kolu Sina Vilayeti'ne ait Twitter hesabında 224 yolcuya mezar olan Rus yolcu uçağının kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edildi. 

İddia, örgütün yarı resmi haber ajansı olarak tanımlanan internet sitesinde de yer aldı. Mısır güvenlik kaynakları uçağın teknik sorundan ötürü düştüğünü açıklamış, herhangi bir dış müdahalenin söz konusu olmadığını ifade etmişti.

TEKNİK SORUN MU IŞİD SABOTAJI MI?

Reuters haber ajansının güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, uçak teknik sorunlar nedeniyle düştü. IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti/DAEŞ) bağlı Sina Vilayeti örgütü ise Rus uçağını kendilerinin düşürdüğünü iddia etti. Önceden Ensaru Beytül Makdis olarak bilinen örgüt, IŞİD’e yakın Amak sitesinde saldırıyı üstlendiğini belirten bir açıklama yaptı.

"ALLAH'A ŞÜKÜR HEPSİ ÖLDÜRÜLDÜ"

Açıklamada “İslam Devleti savaşçıları 220 Rus haçlıyı taşıyan Rus uçağını Sina vilayetinin üzerindeyken düşürmeyi başardı. Allah’a şükür, hepsi öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

RUS BAKAN: BU BİLGİ İSABETLİ SAYILAMAZ

Rusya Ulaştırma Bakanı Maxim Sokolov, uçağın IŞİD tarafından düşürüldüğü iddiası hakkında konuştu. Sokolov, “Bazı medya organlarında uçağın teröristlerin füzesiyle düşürüldüğüne dair iddialar var. Bu bilgi, isabetli sayılamaz” dedi.

Sokolov  "Şu anda basında Şarm El Şeyh'den St. Petersburg'a giden Rus yolcu uçağının teröristler tarafından atılan roket ile vurulduğuna ilişkin haberler yer alıyor. Bu haberler doğru değildir. Mısırlı meslektaşlarımızla sıkı temas içerisindeyiz ve onlar bu tür düşünceleri doğrulayacak bir bilgiye sahip değiller." dedi.

Rus Sivil Havacılık Otoritesi Rosaviatsia ise uçağın neden düştüğü konusunda açıklama yapabilmek için şu anda ellerinde yeterli kanıt olmadığını belirtti. 

UZMANLAR: IŞİD'DE O FÜZELER YOK

AFP haber ajansına konuşan askeri uzmanlar, örgütün Sina’da yüksek irtifadaki uçakları vuracak özellikte füzeleri olmadığını belirtti. Ancak uzmanlar, uçakta bomba patlatılması ya da uçağın yaşadığı sorunlar nedeniyle alçak irtifada olması ihtimallerinin de düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler: Rus, uçağını, IŞİD, mi, düşürdü?, Bomba, iddia!,

Tarih: 31.10.2015 20:30:03

Tüm Son Dakika Haberleri »

Diğer Son Dakika Haberleri