Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
O bölge PKK'ya mezar oldu işte operasyonun ayrıntıları

O bölge PKK'ya mezar oldu işte operasyonun ayrıntıları

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütünün "kurtarılmış bölge" ilan etmeyi düşündüğü Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi'ni, 27 Eylül'de başlattığı ve Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın adı verilen operasyonla, adeta "PKK'ya mezar" yaptı.

Teröristlerin "çıkılamaz" dedikleri bölgelerde, kullandıkları mevziler, sığınaklar ve mağaralar kullanılamaz hale getirilirken, 119 terörist ölü ele geçirildi. Mehmetçiğin yaptığı operasyonlar neticesinde PKK'lıların yaşadıkları bozgun ve panik telsiz konuşmalarına da yansıdı. 

ÇÖZÜM SÜRECİNİ FIRSAT BİLDİLER

AA muhabirinin bölgedeki güvenlik kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre, bölücü terör örgütü PKK, Çözüm Süreci boyunca, Hakkari'nin Yüksekova bölgesinde yüksekliği 2 bin 500 - 3 bin 500 metre arasında değişen Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski vadisi bölgesine yerleşti.

Yaklaşık iki yıldır sürdürülen yoğun hazırlıkla, bölgede dağları jeneratör ve hiltilerle delerek doçka uçaksavarlarını yerleştiren örgüt mensupları, birçok bölgede de sığınak ve mevziler yaptı. PKK'nın amacı ise bu bölgeyi "kurtarılmış bölge" yaparak, hakimiyetini en azından bu bölgede ilan etmekti.

Bölücü terör örgütünün elebaşılarından Murat Karayılan, 18 Ekim 2015 tarihindeki telsiz konuşmasında, "Yüksekova bölgesindeki çatışmaların sadece bölgeyi değil, Türkiye'nin tamamını ilgilendirdiği ve "yaşanan çatışmaların özgürlük mücadelesi olduğunu" söylemişti.

Karayılan'ın konuşmalarına, "Devam eden operasyonların sıradan bir faaliyet olmadığı, Zagros sahada güvenlik güçlerinin başarılı olması durumunda operasyonların genişleyeceği, örgüt mensuplarının kayıpları göze alması gerektiği" şeklinde ifadeler yansımıştı.

Bu konuşmalar bölgenin bölücü örgüt için önemini ortaya çıkarırken, bölgenin sarp arazisi, yalçın kayalıkları ve yol vermez dağları nedeniyle geçmişte de devlete isyan edenlerin tercihi olmuştu. 1930'da yine ayını bölgede, "Oramar Ayaklanması" meydana gelmişti.

Ağrı'da başlayan isyana karşı kullanılan kuvvetlerin bir kısmını üzerine çekmek ve bölgede asayişsizlik meydana getirmeyi amaçlayan isyan Oramar Tepesi'nden başlamış, Doski Vadisi boyunca ilerlemiş ve devamında Şemdinli bölgesine yayılmıştı. İsyanı bitirmek üzere hareket eden Mehmetçik, 27 Eylül 1930’da başlattığı temizlik harekatını 10 Ekim1930'da tamamlamıştı.

KRİTİK YER ORAMAR TEPESİ

Dağlıca köyüne yerel halk tarafından verilen ismi Oramar'dır. Bölgedeki Doski Vadisi, Buzul Dağı ve İkiyaka Dağları'nı birbirinden ayıran ve ulaşıma müsait tek istikamet de burasıdır.

Dağlıca Hudut Taburu, Keri Tepe Hudut Karakolu ve Pey Tepe Hudut Karakoluna en hakim bölge de Oramar Tepe'dir. Bu nedenle bu bölgenin kontrol altına alınması üst bölgesi ve karakolların emniyeti için büyük önem taşıyor.

Yıllar geçse de arazinin yapısından dolayı teröristlerin kendilerine "kale" olarak gördükleri ve gönül bağlarının olduğu, adına türküler yaktıkları bu bölge, 27 Eylül 2015 tarihinde başlayan ve genel anlamda 5 Kasım 2015 tarihinde sonuçlanan Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın adı verilen operasyonla, adeta "PKK'ya mezar" yapıldı.

Operasyonlarda dağlar ve vadiler didik didik arandı, teröristlerin "çıkılamaz" dedikleri bölgelere adım atıldı, teröristlerin kullandıkları mevziler, sığınaklar ve mağaralar birer birer kullanılamaz hale getirildi.

ÖZEL BİRLİKLER KATILDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en güzide birliklerinden oluşan iki komando tugayı ve özel kuvvetlere ait birliklerin görev aldığı operasyonlarda, kahraman Mehmetçik bir kez daha milletin gururu oldu.

40 GÜN SÜREN OPERASYONDA 119 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Sıcaklığın gece -15 dereceye düştüğü, donma olaylarının yaşandığı, 3 bin 500 metreye varan sarp vadi ve kayalıklardan oluşan bölgede operasyonlar azim ve kararlılıkla 40 gün sürdürüldü. Helikopterler kullanılarak birliklerin 2-3 günlük sürelerle ikmali ve yeri gelince de yerinde değiştirilmesi yapıldı.

Hava Kuvvetlerinin de müşterek katıldığı harekatta, 119 PKK'lı terörist ölü ele geçirildi. Yürütülen hava ve kara operasyonlarında etkisiz hale getirilen daha çok sayıda teröriste de bölgenin çok sarp olması ve hava şartlarının çok çetin geçmesi nedeniyle ulaşılamadı.

UÇAKSAVARLAR AĞIR SİLAHLAR

Teröristlerin yollarda tuzakladıkları çok sayıda el yapımı patlayıcı ve bunların yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, değişik türde patlayıcılar ile PKK'lıların helikopterlere ateş ettikleri 5 doçka uçaksavar silahı ve toplamda 39 ağır silah ve bu silahlara ait on binlerce mühimmat ele geçirildi.

Yer yer ağır çatışmaların yaşandığı operasyonlarda, canlarını hiçe sayarak çatışmaya giren 6 kahraman Mehmetçik ise şehitlik mertebesine yükseldi.

PKK TELSİZ KONUŞMALARI

Mehmetçiğin yaptığı operasyonlar neticesinde PKK'lıların yaşadıkları bozgun ve panik telsiz konuşmalarına da yansıdı. Girilemez dedikleri, iki yıldır hazırlık yaptıkları, her tarafı yalçın kayalıklarla çevrili bölgede karların yağmasından sonra kış dönemini sığınaklarda geçirmeyi planlayan örgüt mensupları neye uğradığını şaşırdı.

Telsiz konuşmalarına, "Dağlıca bölgesindeki kritik noktaların tamamen güvenlik güçlerinin elinde olduğu, bölgedeki dağınık terörist grupların büyük zorluklar yaşadığı, bir kısım teröristlerin mağaralarda saklanmaya çalıştıkları, bir kısmının yapılan hava operasyonları neticesinde mağaralarda sıkıştıkları ve oksijen yetersizliği çektikleri, yardım gelmez ise 40'a yakın teröristin mağarada havasızlıktan öleceği" gibi ifadeler yansıdı.

Teröristlerin konuşmasında ayrıca "bölgeye, Zap ve Avaşin Basyan bölgelerinden takviye kuvvetler gönderildiği, ancak bunların da savaş uçaklarının saldırıları sonucunda zayiat verdiği, kalanların ise bölgeyi takviye edemediği, terörist grupların Dağlıca bölgesinde ağır kayıplarının olduğu, bu kayıpların teröristlerin disiplinsiz ve gevşek davranışları nedeniyle verildiği, liderlerin personeline sahip olamadığı" bilgileri de tespit edildi.

BÖLGE HALKI MEMNUNİYETİNİ ASKERLE PAYLAŞIYOR

Dağlıca ile civar köy ve mezralarda yaşayan vatandaşların rahat bir nefes aldığı gözlenirken, operasyonlardan duydukları memnuniyeti de bölgeyi ziyaret eden askerlerle paylaşıyorlar.

Orada yaşayanların ruh halini ancak o bölge şartlarında yaşamış olanlarla, bölgede görev alan kahraman güvenlik kuvvetleri biliyor. Bölge insanının üzerindeki baskı ve şiddet kalktığında sergilediği vatan ve bayrak sevgisini bilen Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede gerçekleştirdikleri operasyonlarda, kılı kırk yararak sivil halka hiçbir zarar vermemeye aşırı özen gösteriyor ve bölge halkının takdirini kazanıyor.

ÇOCUKLARDAN MEHMETÇİĞE MUTLULUK RESİMLERİ

Başarıda esas olanın, "sivil halkla, teröristi birbirinden ayırmak" olduğunu iyi bilen güvenlik güçleri, bu nedenle zaman zaman bir gün sürebilecek operasyonlara günlerce devam ediyor.

Bunun en güzel örneğini ise bölgede yaşayan çocuklar gösteriyor. Çocukların Mehmetçiğe yazdığı kısa mektuplar ve çizdiği resimler, masumiyetlerini ve mutluluklarını gözler önüne seriyor.

Mehmetçiğin, sarp kayalıklarda Türk bayrağı ile verdiği zafer pozuyla da bölgede şehit edilen kahraman askerlere "Kanınız yerde kalmamıştır, artık rahat uyuyabilirsiniz" mesajı veriliyor.

Etiketler: O, bölge, PKK'ya, mezar, oldu, işte, operasyonun, ayrıntıları,

Tarih: 06.11.2015 15:00:01

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri