Mısır'da 20 bin İngiliz mahsur!

Mısır'da 20 bin İngiliz mahsur!

İngiltere'nin Şarm El Şeyh ile karşılıklı uçuşları askıya alma kararının ardından, Kızıldeniz kıyısındaki bu şehirde yaklaşık 20 bin İngiliz turistin mahsur kaldığı açıklandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, uçuşların yeniden başlatılması için çalışmalarını sürdürdüğünü ve cuma günü uçuşların yeniden başlamasını umduklarını belirtti. İngiltere Başbakanı David Cameron konuyla ilgili perşembe günü acil kabine toplantısına başkanlık yapacak.


Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Kızıldeniz kıyısındaki tatil şehri Şarm El Şeyh'de şu anda bini yerleşik yaklaşık 20 bin İngiliz turist var.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond BBC'ye yaptığı açıklamada, İngiltere'den Şarm El Şeyh'e perşembe günü normalde 19 uçuşun yapıldığını ancak hepsinin askıya alındığını söyledi. Hammond, "Havayolları ve Mısırlı yetkililerle irtibat halindeyiz ve insanların güvenli şekilde İngiltere'ye gelmeleri için acil güvenlik önlemleri alıyoruz" dedi. İngiliz Bakan, başka ülkelerin de Şarm El Şeyh'e uçuşlarını askıya alabileceğini söyledi.

İngiltere, Şarm El Şeyh Havaalanında daha sıkı bagaj kontrolü gibi konularda güvenliğin artırılması için bu ülkeye havacılık uzmanları ile fazladan konsolosluk yetkilileri gönderdi.

TEK TARAFLI OLARAK ASKIYA ALDILAR!

Mısır'ın resmi haber ajansı MENA'ya göre, Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Buna göre, iki ülke arasında güvenlik önlemleriyle ilgili sıkı ve üst düzey temaslar olmasına rağmen, İngiltere uçuşları kendileriyle istişare etmeden, tek taraflı askıya aldı.

İngiltere Başbakanlığı çarşamba akşamı, geçen hafta sonu Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının Sina Yarımadası'na bomba nedeniyle düşmüş olabileceğini bildirmiş ve güvenlik nedeniyle Şarm El Şeyh'ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya almıştı.

UÇAĞI IŞİD Mİ DÜŞÜRDÜ?

Konunun Londra'ya resmi ziyarette olan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin perşembe günü İngiltere Başbakanı Cameron'la yapacağı görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor.

Rus Hava Yolu Şirketi Kogalimavia'ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçak geçen cumartesi günü, havalandıktan kısa bir süre sonra 17'si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü. İngiltere ve ABD'den gelen açıklamalar, uçağın düşme nedeninin, "IŞİD'in uçağa yerleştirdiği bir bomba" olabileceği iddialarını güçlendiriyordu. IŞİD, uçağı kendilerinin düşürdüğünü açıklamıştı.

Etiketler: Mısır'da, 20, bin, İngiliz, mahsur!,

Tarih: 05.11.2015 17:30:02

Tüm Dünya Haberleri »

Diğer Dünya Haberleri