Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Kılıçdaroğlu hakkında 2017 iddiası!

Kılıçdaroğlu hakkında 2017 iddiası!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhaliflere '2017'yi bekleyin' mesajı gönderdi mi?

CHP kulisleri bu sorunun yanıtını ararken, Kılıçdaroğlu'na karşı başkanlık yarışına girmek isteyen isimlere bir yenisi daha eklendi. Umut Oran ve Muharrem İnce'dan sonra İstanbul Milletvekili Mahmat Tanal da olağanüstü kurultay çağrısı yaptı.

1 Kasım seçimlerinin ardından, CHP'de genel merkezin de, muhaliflerin de tek bir gündemi var; Kurultay. Ancak iki kesimin ayrıldığı nokta, bu kurultayın niteliği ve zamanı. Genel Merkez, seçimler nedeniyle zaten ertelenen olağan kurultay için 2016'nın ilk aylarını işaret ederken, muhalifler "olağanüstü kurultay" konusunda ısrarlı. 

GENEL MERKEZ "OCAK 2016 OLAĞAN KURULTAY" DİYOR

CHP yönetimi, muhaliflerin olağanüstü kurultay çağrılarına karşılık "olağan kurultay için il ve ilçe kurultayları devam ediyor. Bunlar tamamlanır tamamlanmaz, olağan kurultay yapılacak" mesajıyla birlikte, kamuoyuna olağan kurultayın 2016 Ocak ayında gerçekleşebileceği mesajını veriyor. 

MUHALİFLERDEN 3 İTİRAZ

Ancak muhalifler genel merkezin bu yaklaşımına üç konuda karşı çıkıyor; 

ŞİMDİ KARAR ALINSA, KASIM SONUNDA OLAĞANÜSTÜ KURULTAY YAPILIR

- Olağanüstü kurultay için parti tüzüğü gereği sadece 15 günlük bir süre yetiyor. CHP'li muhaliflere göre, parti yetkili organlarının bugün karar alması halinde, Kasım ayı bitmeden olağanüstü kurultay yapılabilir. Üstelik, Genel Merkez'in söylediğinin aksine, olağan kurultayın Ocak 2016'ya yetişmesi çok zor. Olağan kurultay için rutin il ve ilçe kurultaylarının beklenmesi halinde, CHP olağan kurultay tarihinin Şubat, hatta Mart 2016'ya sarkması daha olası görünüyor. 

DELEGE YAPISI DEĞİŞİR

- Muhaliflerin "olağanüstü kurultay" konusundaki bir başka itirazı ise, delege yapısı konusunda. Muhaliflere göre, bundan sonra yapılacak il ve ilçe kurultaylarında Genel Merkez, yaklaşan olağan üstü kurultayda olası bir genel başkanlık yarışını da düşünerek, hareket edecek. Bu da, bundan sonra yapılacak il ve ilçe kurultaylarında, genel merkeze bağlı adayların delege olmasının önünü açacak. Bu durum da, 2016'da yapılacak olağan kurultayda, genel başkanlık için mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun elini güçlendirecek, muhalif isimlerin ise şansını azaltacak. 

SÜREÇ UZADIKÇA, PARTİ TARTIŞILIR, ZARAR GÖRÜR

Muhaliflerin olağanüstü kurultayda ısrarlarının bir başka nedeni ise, sürecin uzaması ile CHP'nin kamuoyunda her geçen gün daha tartışılır hale gelmesi ve bunun da orta ve uzun vadede parti imajına zarar verme olasılığı. 

2017'Yİ BEKLEYİN

CHP'de kulislere yansıyan son bilgi ise, Kemal Kılıçdaroğlu'nun "görevi bırakmak için 2017 kurultayını işaretet ettiği" yönünde. CHP kulislerinde, Kılıçdaroğlu'nun muhaliflere, "2017'ye kadar izin verin" mesajı gönderdiği bilgisi yayıldı. Ancak bu bilgi, muhalifler tarafından doğrulanmadı. Hürriyet'in haberine göre, muhalif kanattan önde gelen bir isim, kendilerine ne bizzat genel merkezden, ne de aracılar aracılığıyla Kılıçdaroğlu'ndan böyle bir mesaj ulaşmadığını vurguladı. 

MAHMUT TANAL DA "OLAĞANÜSTÜ KURULTAY" DEDİ 

CHP'de Umut Oran'ın Genel Başkan adaylığını açıklaması, Muharrem İnce'nin de genel başkan adaylığı sinyali vermesinin ardından, partinin son dönemde yaşanan toplumsal olaylarda en çok öne çıkan ismi, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da, "olağanüstü kurultay" çağrısında bulundu. Tanal, 1 Kasım seçim sonuçları nedeniyle CHP'nin derhal "olağanüstü kurultaya gitmesi gerektiğini" düşündüğünü söyledi. Seçim sonuçlarının, CHP'deki mevcut kadrolarla başarının gelmeyeceğini gösterdiğini söyleyen Tanal, "baştan sonra kadro yapılanması gerekiyor" dedi, bunun için de olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. 

Etiketler: Kılıçdaroğlu, hakkında, 2017, iddiası!,

Tarih: 10.11.2015 11:30:02

Tüm Politika Haberleri »

Diğer Politika Haberleri