Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Karayılan neye uğradığını şaşırdı! Gönderdiği PKK'lılar...

Karayılan neye uğradığını şaşırdı! Gönderdiği PKK'lılar...

Terör örgütünün en önemli üslenme bölgeleri, 40 gün süren ve 116 teröristin öldürüldüğü operasyonlarla tamamen kontrol altına alındı.

Operasyonlar sürerken, kıskaca alınan PKK'lılara yardım için gönderilen teröristler bölgeye ulaşamadan öldürüldü.

"TÜRKİYE'NİN KANDİL'İ" TEMİZLENDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK'nın Türkiye içindeki en önemli üslenme bölgeleri olan Hakkâri'nin Oramar, Çarçela ve Doski Vadisi'nde sarp arazi yapısı ve zorlu hava koşullarına rağmen 40 gün süren operasyonlarda PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirerek kontrol altına aldı. PKK'nın Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçişlerinde kritik öneme sahip olan ve "Türkiye'nin Kandil'i" denilen alanın temizlenmesi, PKK ve KCK yapılanmasının yanı sıra PYD üzerinde de çöküntü etkisi yarattı. Ana bağlantı güzergahı kesilen PKK'nın yaşadığı çöküntünün derinleştirilmesi için Türkiye içinde bulunan teröristlere karşı yeni operasyonlar düzenlenmesi için planlamalara başlandı.

Çözüm sürecinde yeni dönem! Artık ne Öcalan ne HDP! Kürt sorununun çözümünde yeni aktörler devreye girecek. Yeni muhatap, halk ve toplumun farklı kesimleri olacak. Müzakereler Meclis zemininde yürütülecek.

 Çözüm sürecinin kesintiye uğramasının ardından en kapsamlı operasyonlardan biri Hakkari'nin sarp dağlar içinde bulunan Çarçela, Oramar ve Doski Vadisi bölgelerinde yapıldı.

OPERASYONUN AMACI

Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın adı verilen ve 27 Eylül-5 Kasım tarihlerinde yapılan operasyon 40 gün sürdü.

Operasyon, şu amaçlara ulaşmak için düzenlendi:

- PKK'nın sözde Cilo eyaletinin kilidini oluşturan Doski Vadisi ve güneyindeki bölgeyi kontrol eden İkiyakalar ve Oramar Tepe bölgesindeki teröristleri etkisiz hale getirmek.

- Üslendikleri bölgelerde daha sonra kullanmalarını engellemek için mağara, sığınak ve erzak depolarını tahrip etmek.

- Dağlıca ve Yeşiltaş'taki askeri üslenme bölgelerinin ikmal ve intikal yollarını el yapımı patlayıcılardan temizlemek.

Operasyon üç aşamalı olarak planlandı. Birinci aşamayı, Doski Vadisi'nin her iki tarafının buralarda üslenen PKK'lılardan temizlenmesi oluşturdu. İkinci aşamada, İkiyakalar Dağı bölgesinin hakimiyet altına alınması, yol araması ve ikmalin yapılması yer aldı. Üçüncü aşamada Oramar Tepe ve uzanımında hakimiyetin sağlanması planlandı.

PKK YOĞUN ATEŞLE SERSEMLETİLDİ

Operasyonda, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve İnsanlı Keşif Uçakları (İKU) etkin bir biçimde kullanıldı. Hava araçları ile keşiflerle PKK'nın mağara, barınak, sığınak ve mevzileri tespit edildi. Bu keşiflere dayalı hedef listeleri oluşturuldu. Keşfin ardından Oramar Tepe ve civarı önce savaş uçakları ile yoğun bir biçimde bombalandı. Ardından da PKK mevzileri, topçu ve havan atışları yoğun ateş altına alındı. PKK yoğun ateşle sersemletildi ve ardından Dağ ve Komando Tugayı birlikleri, Oramar Tepe'nin 500 metre yakınına kadar bir birliğini sızdırdı.

5-10 METRE MESAFEDEN EL BOMBALARI ATILDI

İzleyen günlerde komandolar PKK'yı kıskaca almaya başladı. Teröristlerle komandoların mevzileri arasındaki mesafe zaman zaman 160 metreye indi. Çatışmalar başlayınca 5-10 metre mesafeden el bombalarının atıldığı temaslar yaşandı. Sıkışan PKK'lılar, çemberi kırmak ve kaçış noktaları oluşturmak için sık sık el bombaları ile saldırıya yöneldi. Ancak bu saldırılar amacına ulaşamadı ve teröristler etkisiz hale getirildi.

KARAYILAN'IN GÖNDERDİĞİ TAKVİYE GRUP DA ÖLDÜRÜLDÜ

PKK'nın en önemli üs bölgelerinde sıkışması üzerine, örgütün lider kadrosundan Murat Karayılan, telsizle bölgedeki PKK'lılara talimat verdi.

Sarp arazide sıkıştırılan PKK'lıları kurtarmak için Kuzey Irak'tan Türkiye'ye takviye gruplar gönderildi. Ancak yardıma gelen gruplar, hava araçları ile tespit edilerek, savaş uçaklarının ateşi ile daha yolda etkisiz hale getirildi. 40 gün süren operasyon ile bölge PKK'dan temizlendi.

 

Etiketler: Karayılan, neye, uğradığını, şaşırdı!, Gönderdiği, PKK'lılar...,

Tarih: 08.11.2015 10:00:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri