Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Kar fena bastıracak cumartesi son!

Kar fena bastıracak cumartesi son!

Hava durumu son raporlar üzecek çünkü 'pastırma sıcakları' bitiyor. Hava sıcaklığı 7 Ekim Cumartesi gününden sonra 6 derece birden soğumaya başlıyor.Bu ayın sonuna doğru Doğu'da artık kar bastıracak. Peki İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Balıkesir ve Eskişehir'de hava durumu nasıl olacak?

İSTANBUL HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Parçalı zamanla kuzeyinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Hava sıcaklığı Önemli bir değişiklik beklenmiyor. Bölge genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar Kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, halk arasında bilinen adıyla "pastırma sıcakları" nedeniyle bir süredir ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklıklarının yaşandığını söyledi.

Pastırma sıcaklarının son demlerini yaşıyoruz. Cumartesi son gün. Cumartesinden sonra hava mevsim normallerine dönüyor.

 Pastırmanın bu dönemde hazırlanmasından dolayı bu döneme "pastırma sıcakları" denildiğini kaydeden Şen, "Söz konusu sıcaklar ekimin son haftası ile kasımın ortalarında görülür. Bu dönemde gündüz güneşten dolayı fazla ısınma oluyor. Geceleri ise gökyüzü açık olduğu için aşırı soğuma meydana geliyor. Bundan dolayı gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı açılıyor. Bu dönemin en belirgin özelliği bu" dedi.

''CUMARTESİ SON GÜN''

Prof. Dr. Şen, yavaş yavaş bu sıcaklıkların sonuna gelindiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Pastırma sıcaklarının son demlerini yaşıyoruz. Cumartesi son gün. Cumartesinden sonra hava mevsim normallerine dönüyor. Hava sıcaklıkları, ülke genelinde ortalama 5-6 derece düşecek. Özellikle doğu bölgesinde sıcaklıklarda azalma bekliyoruz. Bu bölgede yaklaşık 5-6 derece, batı bölgelerinde de 4-5 derece kadar düşecek. Artık pastırma sıcaklarının da bitmesiyle yavaş yavaş kış geliyor. Bu ayın sonuna doğru doğuya kışın geleceğini söyleyebiliriz. Sonra yavaş yavaş batıya doğru ilerleyecek. Ocak civarında da tüm ülkeyi etkisini altına almış olacak."

Sıcaklıkların sona ermesiyle hava olaylarında birtakım değişikliklerin yaşanmasının mümkün olduğunu dile getiren Şen, "Hasta olmamak için artık daha çok dikkat etmek gerekiyor. Pastırma sıcaklarından dolayı ülke genelinde bir süredir yağışsız bir hava var. Sıcaklıkların bitmesiyle pazartesiden sonra ufak tefek yağışlar görülebilir ancak öyle çok kayda değer bir yağış görünmüyor" ifadelerini kullandı.

Orhan Şen, pastırmanın en ideal şekilde bu dönemde kuruduğunu belirterek, "En güzel pastırmanın yapılması için bu hava şartlarının yaşanması gerekiyor. Mesela şu an Kayseri'de hava sıcaklıkları gece eksi 3, gündüz 18 derece civarında. Hava şartlarının bu kadar uygun gitmesi pastırma sevenlerin de yüzünü güldürdü. Bu sene oldukça lezzetli pastırma sofraları süsleyecek" şeklinde konuştu.

Etiketler: Kar, fena, bastıracak, cumartesi, son!,

Tarih: 06.11.2015 12:00:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri