Kanada'nın yeni başbakanının ilk ziyareti Türkiye'ye

Kanada'nın yeni başbakanının ilk ziyareti Türkiye'ye

Kanada'da yeni hükümetin yemin etmesinin ardından yeni başbakan Justin Trudeau, ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleşecek.

 Ottawa'da Genel Vali David Johnston tarafından kabul edilen Liberal Parti lideri Justin Trudeau, Kanada'nın 23. Başbakanı olarak Rideau Hall'da kabinesiyle yemin etti ve görevine başladı. Yemin töreni nedeniyle Rideau Hall ilk kez halka açıldı.

İLK KEZ ANT İÇME TÖRENİNE HALK DA KATILDI

Böylece ilk kez bir hükümet ant içme törenine Kanada halkı da katılmış oldu. Rideau Hall ve çevresini dolduran binlerce Kanadalı için, içerideki tören dev ekranlarla dışarıya da yansıtıldı. Başbakan Trudeau'nun yemin etmesinin ardından adeta sevince boğulan kalabalık, saatlerce sevgi gösterisi yaptı.

ÜLKE TARİHİNDE İLK MÜSLÜMAN BAKAN

Başbakan Trudeau, seçimlerde verdiği söz gereğince kabinesinde 15 erkek ve 15 de kadın bakana yer verdi. Trudeau hükümetinde Demokratik Kurumlardan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Meryem Monsef, Kanada'nın ilk Müslüman Bakanı unvanını da aldı. Kanada'ya göçmen olarak gelen Afgan bir ailenin Afganistan doğumlu kızı Meryem Monsef, federal parlamentoya Toronto Milletvekili olarak girmişti.İLK YURTDIŞI ZİYARETİ TÜRKİYE'YE

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Yemin Etti!

Öte yandan Başbakan Justin Trudeau'nun, ilk yurtdışı ziyareti de Türkiye'ye gerçekleşecek.

G20 ZİRVESİNE KATILACAK

15 Kasım'da Türkiye'de gerçekleşecek G20 Liderler Zirvesi'ne, Kanada'yı temsilen Başbakan Justin Trudeau katılacak.

Justin Trudeau, daha önce Stephen Joseph Harper'ın katılacağı açıklanan zirvenin dışında, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı için Filipinler'e ve BM İklim Değişikliği Konferansı için de Paris'e gidecek.

DAVUTOĞLU VE ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK

Trudeau'nun, Türkiye'de bulunduğu süre içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmesi bekleniyor. Kanada Başbakanı'na, ülkenin yeni Dışişleri Bakanı Stephen Dion da eşlik edecek.

Etiketler: Kanada'nın, yeni, başbakanının, ilk, ziyareti, Türkiye'ye,

Tarih: 05.11.2015 18:00:02

Tüm Dünya Haberleri »

Diğer Dünya Haberleri