Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
İstanbul'un bu ilçelerinde sahte içki alarmı!

İstanbul'un bu ilçelerinde sahte içki alarmı!

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İstanbul'da 18 Ekim'den itibaren hastanelere müracaat eden 49 kişinin benzer nedenlerle alkol zehirlenmesinden etkilendiği ve bu vatandaşlardan 6'sının hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

ALINAN NUMUNELER İNCELENECEK

Hastalardan 5'inin kendi isteğiyle hastanelerden ayrıldığı, 15'inin ise tedavi süreçlerinin tamamlanarak taburcu edildiği belirtilen açıklamada, "23 hastamızın ise hastanelerdeki tedavisi devam etmektedir. Bu hastalarımızdan 9'unun hayati tehlikesi mevcuttur. Zehirlenme vakalarının nedeninin ortaya çıkarılması için, yatan hastalardan alınan numuneler incelenmek üzere ilgili laboratuvarlara gönderilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ayrıca İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki mevcut kriz merkezince tüm gelişmelerin yakından takip edildiği, emniyet birimleriyle gerekli bilgi paylaşımının yapıldığı kaydedildi.

Hasta vatandaşların yakınlarının da tedavi süreçleriyle ilgili sürekli bilgilendirildiği vurgulanan açıklamada, gelişmeler doğrultusunda kamuoyuna gerekli açıklamaların yapılacağı da belirtildi.

SAHTE İÇKİDEN HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ

İstanbul'da çok sayıda kişinin baygınlık, şiddetli karın ağrısı, kusma ve görme kaybı gibi belirtilerle hastanelere kaldırılması üzerine polis alarma geçti.  Alkol zehirlenmesi nedeniyle son olarak Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına 7 kişiden Ercan Tümey hayatını kaybetti.

Milliyet'in haberine göre, Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin söz konusu ölüm üzerine, Adli Tıp Kurumu ile irtibata geçti ve son 3 günde, metil alkolden etkilenen Serdar Milyoner, Serhan Kayaer, Orhan Kutukız, Naci Çiftçi, Reis Gezer, Mustafa Mekik, Yılmaz Aydın ve kimliği belirlenemeyen 45-50 yaşlarında bir erkeğin de hayatını kaybettiğini tespit etti.

İSTANBUL'UN BU İLÇELERİNDE SAHTE İÇKİ ALARMI

Bunun üzerine başlatılan operasyonlarda 15 kişi gözaltına alındı. Yapılan incelemelerde sahte içkilerin Fatih, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler ve Gaziosmanpaşa’da satıldığı belirledi. Polisin operasyonları devam ediyor. Yapılan soruşturmada, bazı kişilerin 35 cc’lik rakıları 5 liradan sattıkları tespit edildi.

SAHTE RAKIDA 8 GÖZALTI

Olayın ortaya çıkması üzerine polis, sahte içkiyi satan büfe ve marketleri tespit etmek için çalışma başlattı. Piyasaya kimin verdiğini belirlemek için düzenlenen ilk operasyonda 8 kişi gözaltına alındı.SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN SAHTE İÇKİ UYARISI

Sağlık Bakanlığı Zehir Danışma Merkezi'nden daha önce yapılan bir açıklama da sahte rakıya dikkat çekilerek şu ifadelere yer verilmişti: "Bu sessiz dönem, içinde etanol ve metanol karışık bulunan rakı ve kolonya gibi maddelerde 48 saate kadar uzayabilir. Bu dönemde halsizlik, baş ve karın ağrısı, kusma, hafif görme değişiklikleri olabilir veya belirti görülmeyebilir. Hastanın göz sinirindeki hasar körlüğe kadar gidebilir. Bilinç kaybı ve koma oluşabilir. Tedavi görüp iyileşen hastalarda birkaç ay sonra parkinson ortaya çıkabilir. Kalp ve solunum yetmezliğine yol açabilir. Çok az miktarda alınsa bile ölüme neden olabilir. Sessiz dönem uzun sürdüğü için teşhis geç konulmakta. Bu yüzden hastaların tedavisi her zaman başarılı olmamaktadır."

ÖLDÜRÜCÜ MADDE METİL

Sahte rakıda öldürücü olan madde metil alkol. Ucuz olduğu için kullanılan bu madde içorganları ve beyni tahrip ediyor. Gerçek rakıdaki metil alkolün oranı sadece yüzde 0.15. Ancak ele geçirilen kaçak rakılarda yüzde 97'lere varan oranlarda metil alkol bulundu. Yani yasal oranın tam 300 katı

İstanbul'da 2005 yılında meydana gelen olayda ; büfesinde sahte rakı satan Selahattin Nilikar, sattığı içkiyi tadınca ölmüştü. 2005 yılında Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa'da üretilen sahte rakıdan 7 kişi hayatını kaybetmiş 28 kişi yoğun bakıma alınmıştı.

Etiketler: İstanbul'un, bu, ilçelerinde, sahte, içki, alarmı!,

Tarih: 29.10.2015 13:00:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri