G20 zirvesinin gündemi Erdoğan'ın talimatıyla değişti

G20 zirvesinin gündemi Erdoğan'ın talimatıyla değişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile 15 - 16 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacak G20 Liderler Zirvesi'nin gündeminde önemli bir değişiklik yapıldı.

Aralarında Erdoğan'ın yanısıra ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping ve İngiltere Başbakanı David Cameron'un da yer aldığı liderler; zirvenin ilk gününün akşamındaki çalışma yemeğinde terör ve mülteci sorununu ele alacak. Böylece Suriye'deki iç savaş ve bu ülke kaynaklı mülteci sorunu dünyaya yön veren liderlerin biraraya geldiği bir toplantıda, kapsamlı olarak ele alınacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK 20 EKONOMİSİ

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini buluşturan G20'nin 2015 yılı dönem başkanı olan Türkiye, 15 - 16 Kasım tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek olan G20 Liderler Zirvesi'ne ilk kez ev sahipliği yapacak.

TÜRKİYE BAŞBAKAN DÜZEYİNDE TEMSİL EDİLİYORDU

Bugüne kadar yapılan dokuz G20 zirvesinde Türkiye başbakan düzeyinde temsil ediliyordu.Antalya'daki zirvede Türkiye, ilk kez cumhurbaşkanı seviyesinde temsil edilecek. Zirve nedeniyle aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron'un da bulunduğu dünyanın büyük güçlerinin başındaki isimler Antalya'ya gelecek.

G20 ÜLKELERİ ŞUNLAR

G20, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşuyor. Bu ülkeler şöyle: Türkiye, İngiltere, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, ABD ve Avrupa Birliği Komisyonu.

TÜRKİYE HAKKINI AZERBAYCAN'DAN YANA KULLANDI

G20 Dönem Başkanı ülkenin Zirve'ye kendi belirleyeceği bir ülkeyi davet etme hakkı bulunuyor. Türkiye bu hakkını Azerbaycan'dan yana kullandı. G20 ülkeleri dışında, davet edilecek olan ülkeler şöyle; İspanya (Daimi davetli), Singapur Küresel finans merkezlerinden biri olması nedeniyle), Malezya (ASEAN Dönem Başkanı sıfatıyla), Zimbabwe (Afrika Birliği Dönem Başkanı Sıfatıyla), Senegal (NEPAD Dönem Başkanı sıfatıyla) olarak sıralandı.

TERÖR VE MÜLTECİ SORUNU

G20 Liderler Zirvesi'nin programı da netleşmeye başladı. Antalya'nın Belek Bölgesi'nde yapılacak zirve, 15 Kasım pazar günü saat 12.00'de yapılacak karşılama töreni ile başlayacak. Erdoğan, ev sahibi olarak konuk ülkelerin devlet başkanlarını karşılayacak.

YEMEĞİN KONUSU TERÖR VE MÜLTECİ SORUNU

Karşılamanın ardından bir çalışma yemeği verilecek. Toplantıların ardından eşli bir resepsiyon verilecek. Resepsiyonu, müzik dinletisi programı takip edecek. Akşam verilecek çalışma yemeğinin konusunu ise terör ve mülteci sorunu oluşturacak. Aynı zamanda Emine Erdoğan ise G20 ülkelerinin liderlerinin eşlerine bir yemek verecek. Toplantı aralarında ikili görüşmelerin yapılması da bekleniyor.

G20'NİN BİLDİRİSİ KABUL EDİLECEK

Toplantı pazartesi günü akşam saatlerine doğru Erdoğan'ın düzenleyeceği basın toplantısı ile sona erecek. Toplantıda, G20'nin Antalya bildirisi kabul edilecek. Zirve çerçevesinde 5 belgenin de imzalanarak açıklanması bekleniyor.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Zirvenin gündemine terör ve mülteci sorunun da alınması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiği öğrenildi. Bunun üzerine zirvenin ilk akşamı verilecek çalışma yemeğinin konusu, terör ve mülteci sorunu olarak belirlendi.

DÖNEM BAŞKANI TÜRKİYE BAŞARILI BULUNDU

G20 Şerpası ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu, "G20 dönem başkanlığını geçen yıl Aralık ayında aldık.Türkiye için başarılı bir dönem başkanlığı oldu. Bütün ülkeler çalışmalarımızı takdir ve şükranla karşıladı" dedi.

BÜTÜN LİDERLER KATILIYOR

Terör eylemleri nedeniyle bazı ülke liderlerinin Antalya'ya gelmeyebileceği yönünde spekülasyonlar yapılıyordu. G20 Şerpası Sinirlioğlu, bu spekülasyonların yapılan toplantılarda gündeme bile gelmediğini belirterek, "Bütün liderler katılacak. Şerpa toplantılarımızda böyle bir durum gündeme bile gelmedi" dedi.

Etiketler: , G20, zirvesinin, gündemi, Erdoğan'ın, talimatıyla, değişti,

Tarih: 27.10.2015 17:30:02

Tüm Politika Haberleri »

Diğer Politika Haberleri