Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Erdal İnönü mezarı başında anıldı

Erdal İnönü mezarı başında anıldı

Eski başbakan yardımcılarından ve Sosyal Halkçı Parti’nin (SHP)Onursal Genel Başkanı Prof. Dr. Erdal İnönü ölümünün 8. yılında kabri başında anıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, İnönü'yü önce bilim insanı olarak tanıdığını belirterek, "Daha sonra politikacı olarak tanıdım, ben bürokrattım. Siyasete yeni hava getirdiğini hepimiz biliyoruz. Espri ve hoşgörüyü getirmişti siyasete. Bugün çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz uzlaşı kültürünü getirmişti. Bir arada olmak ve ülke sorunlarının çözülmesi gerektiğine geniş kitleleri inandırmıştı. Dolayısıyla kitleler farklı görüşlerde olsalar da Erdal Bey'i kucaklıyorlardı. Kendi partisine de kendi tabanına da yeni anlayış getirmişti" değerlendirmesini yaptı.

"BUGÜN PEK ÇOK SORUNU ÇÖZEBİLİRDİK"

İnönü'den çok fazla şey öğrendiğini aktaran Kılıçdaroğlu, onun bıraktığı boşluğun doldurulamadığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, siyasetin İnönü'nün düşlediği gibi olması temennisinde bulunarak, şöyle devam etti:

"Çünkü o, askeri dönemden sonra kapatılan partilerin, en azından sosyal demokrat kültürün gelişmesi için bir fedakarlıkta bulundu. Bilim dünyasını bırakarak siyasete girdi. O dönemde de demokrasiyi savundu. Listesinden pek çok kişi askerler tarafından veto edildi. Ama o, kararlılıkla yoluna devam etti. Bugün karşılaştığımız pek çok sorunu o dönemde fark eden bir devlet adamıydı. Onun düşündüğü gibi bir irade ortaya koysaydık, bugün karşılaştığımız pek çok sorunu çözebilirdik."

İnönü'nün yeğeni Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ise konuşmasına, anma törenine gelenlere ailesi adına teşekkür ederek başladı.  Amcasının özel bir insan olduğunu anlatan İnönü, dinleme kültürünü amcasından öğrendiğini söyledi.

İnönü, yarın çok önemli bir seçime gidileceğini ifade ederek, "Aklıma 1991 seçimleri geldi. O günkü ortam bozulmayıp devam etseydi belki bugün çok farklı bir Türkiye olacaktı. Kendisini tekrar saygı ve sevgiyle anıyorum" diye konuştu.

Törende İnönü için Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi. Törene katılan vatandaşlar, ellerinde İnönü'nün fotoğrafı bulunan "Seni unutmayacağız" yazılı dövizler taşıdı. 

Törene, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP'nin İstanbul ilçe belediye başkanları, İnönü'nün yakınları ve vatandaşlar katıldı.

KILIÇDAROĞLU'NAN KAMER GENÇ'E ZİYARET

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, mezarlıktaki törenin ardından, eski CHP Milletvekili Kamer Genç'in tedavi gördüğü Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'ne gitti.

Genç'in sağlık durumu hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, buradaki ziyaretinin ardından Beylikdüzü'ndeki programına gitmek üzere seçim otobüsüne bindi.

Kılıçdaroğlu, İncirli'de otobüsten inerek girdiği bir kafede vatandaşlarla çay içerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etiketler: Erdal, İnönü, mezarı, başında, anıldı, ,

Tarih: 31.10.2015 14:00:03

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri