Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan G-20 zirvesi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan G-20 zirvesi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda G-20 2015 Antalya Zirvesi hakkında basın toplantısı düzenledi.

Antalya'da yapılan operasyonlar hakkında güvenlik değerlendirmesinde bulunan Kalın, "Güvenlik noktasında bütün tedbirler alındı. Belek'te son derece güvenli bir bölgede bu zirveyi başarılı bir şekilde yapılacağına inanıyoruz" dedi.

"SURİYE KONUSUNDA KİMSE BİR BEKLENTİ İÇİNE GİRMESİN"

G-20'de Suriye konusunun ele alınacağını belirten Kalın açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Cumhurbaşkanımızın hemen hemen bütün liderlerle görüşmeleri olacak. Suriye konusu orada etraflı bir şekilde ele alınacak. Liderlerin akşam yemeği ve ikili görüşmelerinde ele alınacak.

Suriye konusunda, sınır güvenliği, DAEŞ konusunda tavrımız belli. Bu konular da görüşülecek. Viyana sürecini önemsiyoruz. Viyana'da gördüğüm tablo bizim için sevindirici. G20'de Suriye meselesini çözeceğiz diye kimse bir beklenti içine girmesin. 

Kalın'ın açıklamalarından satırbaşları:

G20'de bir yıllık görev süresinde birçok yeniliğe imza attı Türkiye. Birçok toplantı yapıldı. Bu dönemde 3 başlığı öne çıkardık ve bu 3 başlık G20 Zirvesi'nde de gündeme gelecek. G-20'de kapsayıcılık, uygulamalar, yatırım başlıkları ele alınacak.

"KADIN AYRIMCILIĞINA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ"

Küresel ekonomi birçok sınamayla karşı karşıya. Bunun yanında kadın ayrımcılığına karşı da mücadele ediyoruz. Bu çerçevede Kadın20'yi kurduk. Bu gelecek yıllarda da devam edecek. 

"KOBİ'LER İÇİN GÖRÜŞMELER YAPILDI"

Türkiye bir ilke imza atarak Küresel KOBİ Forumu kuruldu. Bu çerçevede KOBİ'lerin ayakta tutulabilmesi için görüşmeler yapıldı.

"AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERİN SINIF ATLAMASI İÇİN..."

Bu dönemde enerji meselesini ele aldık. Enerji Bakanları ilk defa bir araya geldi. Az gelişmiş ülkelerin sınıf atlaması için toplantılarda görüşmeler yapıldı. 

G20 ülkelerinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde 2 trilyon dolar, yüzde 2,1 oranında katkı sağlanması beklenmektedir. Bunların belirlenmesi için bir mekanizma da kuruldu. 

"6 GRUP KURULDU"

Türkiye'nin dönem başkanlığında 6 grup kuruldu. Genç20, Kadın20, STK20, Düşünce Kuruşları20, Emek20, Girişimci20 grupları meydana getirildi. Bu akşam da Sayın Cumhurbaşkanı bu açılım gruplarıyla bir araya gelecek. 

"İKLİM KONUSU DETAYLI ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLECEK"

İklim değişikliği ile ilgili görüşmeler de etraflı bir şekilde görüşülecek. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız bir telekonferansa katıldı, bu ayın sonunda da Fransa'da iklim zirvesinde olacak. İklim konusu G20 Zirvesi'nde de detaylı bir şekilde görüşülecek. 

"CUMHURBAŞKANIMIZIN 2'Lİ GÖRÜŞMELERİ OLACAK"

Zirve boyunca 6 çalışma toplantısı yapılacak. Bunların bir kısmı yemek, bir kısmı oturum şeklinde olacak. Burada Cumhurbaşkanımızında ikili görüşmeleri olacak ve program üzerinde çalışıyoruz.

"KARARLARIN TAKİBİNİ YAPACAĞIZ"

Şu ana kadar gerekli güvenlik önlemleri ve lojistik altyapı imkanları sağlandı. Zirvede alınacak kararların G20 raporu çevresinde takibini yapacağız. 

"BELLİ BAŞLI KONULAR YER ALACAK"

Sonuç bildirisine tüm konuşulan konuların yansıması olamaz. Belli başlı konular yer alacaktır. İklim değişikliği, küresel kalkınma, göç ve terör gibi konular yansıyacak. 

"CUMHURBAŞKANI VE JAPON BAŞBAKAN BİR ARAYA GELECEK"

Japon Başbakanı'yla 13'ünde bir görüşme planlanıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 14'ü akşamı bir yemek verecek. 14-15-16'sındaki trafiğe göre görüşmeler 17'sinde de devam edebilir. 

Etiketler: Cumhurbaşkanlığı, Sözcüsü, Kalın'dan, G-20, zirvesi, açıklaması,

Tarih: 09.11.2015 14:30:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri