CHP'li Cihaner'den Koza kararına destek

CHP'li Cihaner'den Koza kararına destek

Ankara Cumhuriyet Savcılığının Koza İpek grubunun yönetiminin, terör örgütüne destek olmak suçlamasıyla kayyuma devri konusunda aldığı kararı, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, "eski savcı" gözüyle değerlendirdi.

Cihaner, CMK 133. maddenin böyle bir olanak tanıdığını vurguladı, "ancak, öncelikle Fethullah Gülen yapılanmasının suç örgütü olup olmadığı yönünde bir karar olmalı. Bu karar eğer varsa, bu yapıya destek olan şirketlerin yönetimine kayyum atanması doğal karşılanabilir" dedi.

"DOSYAYI, GEREKÇEYİ GÖRMEM LAZIM..."

Verilen kararın ayrıntısını görmediği için ancak genel çerçevede bir değerlendirme yapabileceğinin altını çizen Cihaner, "CMK 133'de böyle bir olanak var. Eğer ortada suç varsa, mal varlığının da suçtan kaynaklandığı yönünde bir şüphe varsa, kanun böyle bir karara olanak sağlıyor. Bu genel bir madde. Ayrıca terörizmin önlenmesine dair yasada da terörizmin finansmanının önlenmesine ilişkin hükümler var. Ancak ayrıntılı değerlendirme için, verilen kararları, dosyayı görmem gerekir" dedi. Cihaner şöyle konuştu;

"Eğer Fethullah Gülen örgütlenmesinin, yapısının, cemaatinin, ya da MGK'nın deyimiyle Fethullah Gülen Terör Örgütü'nün bir suç yapılanması olduğuna karar veriyorsanız, o şirketlerin de o yapılanmayla ilişkilerini belgelemişseniz, bu tarz tedbirlere başvurulabilir. Kanalları Digitürk'ten çıkarma gibi tedbirlere de böyle bakmak gerekir. Ancak üzerinde asıl durulması gereken şey, Fethullah Gülen yapısının bir suç örgütü olup olmadığıdır. Bana göre, bu yönde güçlü emareler, bulgular var. Sadece kanun dışı dinlemelerin bile, belli bir organik yapı içerisinde bu gruba mal edilebileceğine ilişkin ellerimizde veri var."

Etiketler: CHP'li, Cihaner'den, Koza, kararına, destek,

Tarih: 26.10.2015 21:18:23

Tüm Politika Haberleri »

Diğer Politika Haberleri