Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Binali Yıldırım: Başkanlık Sistemi fiilen geldi!

Binali Yıldırım: Başkanlık Sistemi fiilen geldi!

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, son referandumla cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle esasında fiilen başkanlık sisteminin gelmiş durumda olduğunu söyledi.

Yıldırım, "Bütün bunların her yönüyle toplumda tartışılması gerekiyor" dedi.

Yıldırım, partisinin İl Başkanlığınca Kavakyolu beldesinde düzenlenen toplantıda, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin mimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Milletin iradesine tabi olunması ve saygı duyulması gerektiğini belirten Yıldırım, "Başkanlık sisteminin konuşulması lazım. Başkanlık sistemiyle ilgili 7 Haziran öncesi kara bir propaganda yürütüldü. 'Recep Tayyip Erdoğan kendisi için başkanlık istiyor' denildi. Kardeşim, 10 Ağustos 2014'te cumhuriyet tarihinde hiçbir faniye nasip olmayacak ve 14 partinin blok oluşturmasına rağmen yüzde 52 ile milletin desteğiyle cumhurun başkanı olmuş" diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye'nin ihtiyacı güçlü siyasi iktidar ve istikrar ise bunun yolunun başkanlık olduğunu dile getirdi.

Başkanlık sisteminde eyaletler oluşturulacağı ve ülkenin bölüneceği gibi bir sürü iftira ve tezviratlar olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Başkanı seçiyorsunuz, 4 yıl sonra tekrar seçiyorsunuz. Beğenirseniz tekrar, beğenmezseniz değiştiriyorsunuz. Meclis daha da güçleniyor. Meclisin yetkileri daha da artıyor. Şimdiki sistemde nasıl? İktidar partisi Meclise hakim oluyor. İktidar partisinin istediği her şey Meclisten geçiyor, istemediği geçmiyor. Başkanlık sisteminde Meclis daha bağımsız yasama işini yapıyor, denetleme işini yapıyor. Başkanı da denetliyor, icraatlarını da denetliyor ve bütçesini dahi yapıyor."

BAŞKANLIK SİSTEMİ GERÇEK YÖNLERİYLE KONUŞULMALI

Yıldırım, başkanlık siteminde milletvekillerinin daha güçlü, denetleme ve yasama yetkilerinin çok daha geniş olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin geleceği için başkanlık sisteminin tartışılması gerektiğini aktaran Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu sistem gerçek yönleriyle konuşulmalıdır. Görülecektir ki işin hiç de öyle anlatıldığı gibi bir şey olmadığı, bilakis Türkiye'nin daha hızlı karar vermesi, daha istikrarlı, daha güçlü yönetimlere sahip olması için sistem değişikliğine ihtiyaç var. Bizim sistemimiz şu anda ne parlamenter ne de başkanlık sistemi. Son yapılan referandumla cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle, esasında fiilen başkanlık sistemi gelmiş durumda. Bütün bunların her yönüyle toplumda tartışılması gerekiyor. Sorular, ön yargılar, ne varsa hepsi konuşulacak, görüşülecek ve sonunda Türkiye için en güzel çözüm neyse halledilecek.

Türkiye, artık yamalı bohçaya dönüşmüş bu darbe anayasasından da kurtulacak. Bu anayasa artık Türkiye'nin gelişmesini yavaşlatıyor."

Etiketler: Binali, Yıldırım:, Başkanlık, Sistemi, fiilen, geldi!,

Tarih: 08.11.2015 01:30:01

Tüm Politika Haberleri »

Diğer Politika Haberleri