Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Arabistan'daki gözaltılarla ilgili Türkiye'den ilk tepki

Arabistan'daki gözaltılarla ilgili Türkiye'den ilk tepki

Suudi Arabistan'da yaşanan bakanlar ve prenslerle birlikte iş adamlarının gözaltına alınmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın NTV'de değerlendirmelerde bulundu. Kalın, "Bu aldıkları yeni kararlar kendi tasarruflarıdır. Detayları da ortaya çıkmaya başlıyor. Eski bakan ve prenslerin de tutuklandığı haberleri geldi. Detaylar netleştikçe biz de daha net şeyler söyleyebiliriz." açıklamasını yaptı.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları:

DEAŞ nasıl bir terör örgütü ise PKK da bir terör örgütüdür. Güvenlik söz konusu olduğunda kimseden izin almayız. Kandil'e dönük olur, Sincar'a olur, biz terörle mücadele içinde yoğun çaba içinde olduk, olacağız. 

Rakka'da kimlerin nelerle, hangi paçavralarla kutlama yaptığını açık bir şekilde gördük. Bu sizin destek verdiğiniz terör örgütlerinin yansımalarıdır. 

PKK'nın İran'daki uzantısı olan PJAK onlar için de bir sorun. İran'la güvenlik işbirliğini artırmamız önem arzediyor. Trafik bundan sonra da devam edecek. Diplomasi trafiği başladığında belli çevrelerden eleştiriler yöneltiliyor. Sınırdaş olduğumuz bir ülkel ile bizim batı ittifakında yer aldığımız için ilişkilerimizi düşürmemiz beklenemez. 

"SURİYE HALKLARI KONGRESİ ERTELENDİ"

Suriye Halkları Kongresi toplamayı planladıklarını söylediler (Rusya). Biz de dedik ki bunula ilgili bize daha fazla bilgi verin. Onlar da tamam dediler. O arada bir tür emrivaki ile ilan edildiğini duyduk biz ve itiraz ettik. Bunun üzerine Kremlin bizimle temas etti, bu toplantıyı ertelendiklerini açıkladılar. Bizim Rusya ile temaslarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanı'nın da temasları olacak. Rusya, Suriye Halkalı Kongresi'ni erteledi, PYD katılmayacak. 

Habur'da biz insani kaygılarla hareket etmek istiyoruz. Habur'un karşısı İbrahim Halil Kapısı'nı Bağdat'a devredin biz kapıyı kapatmayın dedik. Bunun süreci devam ediyor. Biz, Irak Kürtleri ile hep iyi ilişkiler içinde olduk. Irak'ın toprak bütünlüğünü feda etmek demek, bölgede yeni bir kaosun ortaya çıkması demek. 

İspanya'da referandumu tertip eden kişiler hakkında da tutuklama kararı çıkardılar. Mevcut sistem içerisinde siz her bir etnik grubun bir devleti olsun mantığı ile hareket ederseniz, ki bazı batılı aydınlar, yazarlar böyle bir telkinde bulundular, dünyada devlet sayısı 300'e çıkabilir. Bunun sonu yok. 

Şu ana kadar 1. ve 2. Maliki hükümetleri döneminde çok büyük hatalar yapıldı. Sünni kesimler denklemin dışına itildiler. Sünniler kendilerini o kadar güçsüzleştirilmiş hissettiler ki DEAŞ gibi bir şeytanla bile iş tutmayı tercih ettiler. Yapılması gereken bu şartları ortadan kaldıracak adımların atılmasıdır. 

TERÖRLE MÜCADELE

Güvenlik güçlerimiz, İçişleri Bakanlığımız, sayın bakanımız DEAŞ'la mücadele konusunda çok detaylı bir çalışma yürütüyorlar. MİT, emniyet, TSK, bütün birimlerimiz çok yoğun bir çalışma ile güvenlik meselesini iyi bir noktaya getirdi. Şu ana kadar Avrupa'dan yaklaşık 5 bin kişinin DEAŞ terör örgütüne katıldığı ifade ediliyor. 5 bin kadar  da Orta Asya'dan. 8-10 bin civarında da Arap dünyasından katılım olduğu tahmin ediliyor. 

Avrupa'dan toplamda 7-8 bin kişinin DEAŞ'a katılması ciddi bir sorundur. Bunlarla kıyasladığımız zaman Türkiye'den katılım çok daha az seviyede olmuştur. O ideolojinin Türkiye'de müşterisi hiç yoktur diyemem ama diğer ülkelere oranla az sayıda kalmıştır. Geri dönüş meselesi var. Bunlar Irak ve Suriye'de mevzi kaybettiler ne oldu? Nereye göçüyorlar? Tedbir almamızın temel sebebi de bu. Aldığımız tedbirler var. Avrupa açısından da çok gözardı edilemeyecek bir risktir bu. Orada da biz Avrupalı mevkidaşlarımıza bunun önemini hatırlatıyoruz. 

BAŞBAKAN'IN ABD ZİYARETİ

Sayın Başbakanın ABD ziyareti biz BM Genel Kurulu'na gitmeden konuşuluyordu. 8 Kasım'da Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesi olacak. Vize krizinden önce planlanan bir ziyaret. 

Madem şu anda da Suriye'de Rakka, Deyrizor DEAŞ'tan tamamen temizlendi, o zaman bu ilişkiyi tamamen sonlandırın. 

ABD'NİN PYD İLE İLİŞKİSİ

Madem şu anda da Suriye'de Rakka, Deyrizor DEAŞ'tan tamamen temizlendi, o zaman bu ilişkiyi tamamen sonlandırın.

ALMANYA İLE İLİŞKİLER

Dün Düsseldorf'ta polisin PKK paçavralarına müdahalesi olumlu bir gelişme. Bu kadar PKK'nın paravan örgütlerine siz alan açacaksınız, izin vereceksiniz. Alman istihbaratı bu vakıfların PKK'nın uzantısı olduğunu bilmiyor mu? Bunlara izin veriyorsunuz, bir yürüyüşte ilk defa müdahale yaptılar ama yeterli bulmuyoruz. Almanya, Avrupa'nın en önemli ülkelerinden bir tanesi, biz Almanya ile iyi ilişkiler içinde olmak isteriz. 

SUUDİ ARABİSTAN'DA BAKANLAR VE PRENSLERİN TUTUKLANMASI KARARI

Bu aldıkları yeni kararlar kendi tasarruflarıdır. Detayları da ortaya çıkmaya başlıyor. Eski bakan ve prenslerin de tutuklandığı haberleri geldi. Detaylar netleştikçe biz de daha net şeyler söyleyebiliriz. Suudi Arabistan da dönüşüm sürecinden geçiyor. Tepkiler ne durumda ona bir bakmak lazım. Dünyaya açık bir İslam anlayışı esas alınmaya çalışılıyor. Bu Suudi Arabistan'ın selefi hareketlerle uzun geçmişi ele alındığında ona da bakmak gerekiyor. Zihniyet yapısı nasıl değişecek, bununla ilgili bir takım adımlar atmaya çalışıyorlar. Kral ve sonrası ile ilgili siyasi düzenlemeler yapılıyor. Petrole bağımlı olmayan bir ekonomik model üzerinde çalışıyorlar. Yemen meselesi var. Bizim için önemli ülkelerden bir tanesi Suudi Arabistan. 

Etiketler: Arabistan'daki, gözaltılarla, ilgili, Türkiye'den, ilk, tepki,

Tarih: 05.11.2017 12:30:00

Tüm Politika Haberleri »

Diğer Politika Haberleri