Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Ahmet Davutoğlu CNN'de açıkladı : Kara operasyonu...

Ahmet Davutoğlu CNN'de açıkladı : Kara operasyonu...

Başbakan Davutoğlu, "CNN International" kanalında Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı. Suriye savaşını değerlendiren Davutoğlu, DAEŞ'le mücadele ve Rusya'nın askeri müdahalesine dönük açıklamalar yaptı. Davutoğlu, DAEŞ'e karşı ortak kara operasyonu için "Hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyacımız var" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz hemen hemen her gün ya da haftanın birçok günü koalisyon içinde DAEŞ'e karşı hava operasyonu düzenliyoruz. Ancak bu yeterli değil. Biz bunu gözlemliyoruz. Şimdi biz müttefiklerimize aylardır önerdiğimiz gibi, yine güvenli bölgeye sahip olmayı ve DAEŞ'i sınırlarımızdan uzağa itmeyi öneriyoruz" dedi.

DÜŞEN RUS UÇAĞI

Terör örgütü DAEŞ tarafından üstlenilen Rusya'ya ait yolcu uçağının Mısır'da düşürülmesiyle ilgili soru üzerine Davutoğlu, bunun insanlığa karşı işlenmiş büyük bir suç olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "Bu sadece Rus uçağına değil, hepimize yönelik bir saldırıydı" diye konuştu.

Krizlerin belirli bir ülke ya da bölge içinde çözülememesi halinde diğer ülkelere yayılmasını engellemenin güç olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Bu nedenle şimdi, birlikte hareket etmek için doğru zaman" ifadesini kullandı.DAEŞ'E KARA OPERASYONU

Davutoğlu, "Türkiye'nin Suriye'de DAEŞ'le mücadele için kara operasyonu düzenleyip düzenlemeyeceğine" ilişkin soru üzerine şunları kaydetti: 

"Kara gücü, hep birlikte konuşmamız, paylaşmamız gereken bir durum. Hava ve kara operasyonu olmak üzere bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyacımız var. Ancak Türkiye tek başına tüm yükü üstlenemez. Eğer koalisyon ve çok iyi bütünleşmiş bir strateji varsa, Türkiye her anlamda rol almaya hazırdır".

"Kara operasyonu da dahil mi?" sorusu üzerine Davutoğlu, "Evet, elbette. Bütünleşmiş bir stratejiye ihtiyaç var. Aksi takdirde, DAEŞ'e karşı karadan operasyon düzenlerken sahada güç boşluğunun devam etmesi, DAEŞ'in yerine başka bir terörist grubun ortaya çıkmasına sebep olur. Suriye krizini kapsamlı şekilde çözmeliyiz" yanıtını verdi. 

Davutoğlu, "Suriye'de krizin çözümünde daha çok rol alma noktasında Türkiye'nin şartının, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e de karşı durması olup olmadığına" yönelik sorusunu, "Evet. Bu problemi ve boşluğu yaratan tüm rejimler ve gruplara karşı (durma)" diye yanıtladı. 

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Biz hemen hemen her gün ya da haftanın birçok günü koalisyon içinde DAEŞ'e karşı hava operasyonu düzenliyoruz. Ancak bu yeterli değil. Biz bunu gözlemliyoruz. Şimdi biz müttefiklerimize aylardır önerdiğimiz gibi, yine güvenli bölgeye sahip olmayı ve DAEŞ'i sınırlarımızdan uzağa itmeyi öneriyoruz".

"PYD'YE YARDIMA MÜSAMAHA ETMEYİZ"

Başbakan, "Türkiye neden ABD'nin Suriye'deki Kürtleri eğitip donatmasına karşı çıkıyor" sorusuna ise, "Önce bir netleştirelim. Kürtler değil, PKK'nin bir kolu olan PYD. Biz peşmergenin Türkiye'den Kobani'ye geçişine izin verdi. Eğer ABD, Kürtleri, Barzani'ye bağlı peşmergeyi silahlandırıp Suriye'de IŞİD'le savaşa göndermeke isterse yardıma hazırız. Ancak PKK terör örgütüdür, bizim köylerimize saldırıyorlar, sivillere saldırıyorlar. Suriye ve Irak'ta PKK bağlantılı herhangi bir gruba yardıma müsamaha etmeyiz" yanıtını verdi. 

Etiketler: Ahmet, Davutoğlu, CNN'de, açıkladı, :, Kara, operasyonu...,

Tarih: 10.11.2015 08:30:02

Tüm Politika Haberleri »

Diğer Politika Haberleri