Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
Abdülkadir Selvi açıkladı büyük operasyon geliyor

Abdülkadir Selvi açıkladı büyük operasyon geliyor

Suriye'de IŞİD'in elindeki Cerablus'u almak için önümüzdeki günlerde büyük bir operasyon başlatılacak. Türkiye'nin hedefi ise boşalan bölgeye PYD'nin yerleşmesini engellemek.

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, çarpıcı iddiayı bugünkü yazısında duyurdu.

Bölgeyi IŞİD'den temizlemek için başlatılacak kara ve hava harekatının detaylarını Selvi, "Büyük operasyon geliyor" başlıklı yazısında kaleme aldı.

Selvi, Rusya'nın Suriye'ye girmesiyle ABD'nin PYD'ye olan bakışının değiştiğini ve bundan sonra PYD'ye silah yardımı yapılmayacak olmasının Ankara tarafından memnuniyetle karşılandığını yazdı.

Rakka ve Cerablus'a karşı operasyan yapılacağını belirten yazar, Türkiye'nin önceliğinin PYD nedeniyle Cerablus olduğunu savunarak yazına şöyle devam ediyor:

TÜRKİYE'DEN OPERASYONA HAVA DESTEĞİ

"Sizi önce Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun Erbil'de yaptığı açıklamaya götürmek istiyorum. Sinirlioğlu, 5 Kasım tarihinde Başkan Barzani ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, ”Onlara (IŞİD) karşı önümüzdeki günlerde askeri olarak harekete geçme planlarımız var” demişti.

Bakan Sinirlioğlu'nun, IŞİD'e yönelik müdahale sinyali olarak yorumlanan sözleri üzerine Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Kara harekatı” ifadesinin kullanılmadığını belirterek, “Tabiatıyla terör örgütlerine karşı siyasi iradenin alacağı her türlü tedbir ve karar uygulanır. Bu kararlar çerçevesinde tüm opsiyonlar da gündeme gelebilir” demişti.

ABD F-15C'leri getiriyor

ABD'nin tank katili uçaklardan sonra İncirlik'e F-15C'leri de getirmesi Suriye'de operasyonun sinyali olarak görülüyor. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre hava muharebesinde etkili jetlerin DAEŞ'i değil F-16'lara kilitlenen Rus uçaklarını hedef alacağı belirtiliyor. F-15C'lerin nihai hedefi ise hazırlığı yapılan "uçuşa yasak bölgeyi" korumak. Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, geçen hafta DAEŞ'e yönelik harekatın sinyallerini vermişti.

Bakan Sinirlioğlu'nun açıklaması da doğru Sözcü Tanju Bilgiç'in, kara harekatı düzeltmesi de.
Diplomasi aynı zamanda sözcüklerin üzerinde dans etme sanatı. Önümüzdeki günlerde Cerablus'ta IŞİD'e yönelik büyük bir operasyon bekleniyor. Hem de Cerablus'taki IŞİD varlığını süpürecek kadar geniş çaplı bir operasyondan söz ediliyor.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU ARAP VE TÜRKMENLER KARA GÜCÜ OLACAK

Türkiye, IŞİD'e yönelik operasyonlara katıldı. Ama bu kez farklı olacak. Türkiye ile ABD, IŞİD'e karşı ortak operasyon yürütecek. Kara birliği olarak yer almayacağız. Biz ve ABD, havadan IŞİD hedeflerini vuracak. Karadan ise Hür Suriye Ordusu ile birlikte Arap ve Türkmen birlikler girecek. Ama kara operasyonunda cihadist örgütler yer almayacak.

Hedef, IŞİD'in bu bölgeden atılması olacak.
İkinci bir hedef ise IŞİD'den boşalan ve Türkiye açısından stratejik önemi haiz olan bölgeye bir oldubittiye getirip PYD'nin girmesinin önlenmesi olacak.

Cerablus, Türkiye'nin Suriye'nin iç bölgeleriyle, Türkmenlerle, Araplarla irtibatını sağladığı stratejik bir mevki. Cerablus'un IŞİD'den temizlenip PYD'nin eline geçmesi de önlenmek suretiyle, bir anlamda fiilen tampon bölge işlevini görecek.

Ayrıca ABD, IŞİD'e karşı PYD dışında operasyonel gücü olan ama cihadist olmayan Arap, Türkmen ve Kürt birliklerle çalışmış olacak.

Büyük bir operasyon geliyor. Ama hemen uyarayım, bu operasyon Cerablus'ta ve IŞİD'e karşı olacak."

Etiketler: Abdülkadir, Selvi, açıkladı, büyük, operasyon, geliyor,

Tarih: 09.11.2015 08:30:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri