40 süren Dağlıca operasyonu görüntüleri

40 süren Dağlıca operasyonu görüntüleri

HAKKARİ Dağlıca bölgesinde 27 Eylül 2015 tarihinde başlayan ve 5 Kasım 2015 tarihinde sonuçlanan 'Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu' ile 119 PKK'lı öldürüldü.

Türk Silahlı Kuvvvetleri'nin en güzide birliklerinden oluşan 2 Komando Tugayı ve Özel Kuvvetlere ait birlikler operasyona katıldı. Türk Hava Kuvvetleri'nin de müşterek olarak katıldığı ve 40 gün süren operasyonun görüntüleri yayınlandı.

6 Eylül 2015 tarahinde Yeşiltaş Üs Bölgesinden, yola döşenen El Yapımı Patlayıcıları (EYP) temizlemek maksadıyla hareket eden Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit Timi (METİ) yola döşenmiş olan dördüncü EYP'yi etkisiz hale getirirken, PKK'lı teröristler tarafından açılan ilk ateşte Timin bir personeli yaralandı. Açılan ateşe karşılık veren Tim derhal destek talebinde bulundu.
Bu arada Dağlıca'dan Kobra ve Kirpi zırhlı araçlar içeren bir konvoy ile Yüksekova’dan aralarında tank ve zırhlı araçların da bulunduğu diğer bir konvoy,

Dağlıca’daki Hudut Tabur Komutanlığı ile Yüksekova ilçe merkezi arasındaki kritik ikmal yolunu açmak, Dağlıca’nın konvoy, ikmal ve iaşesi için yol araması yapmak ve yol güvenliğini sağlamak maksadıyla hareket halindeydi. Yapılan destek talebine derhal karşılık vermek için METİ personelinin bulunduğu bölgeye doğru hızla hareket etti. Önde giden araçlar da ateş altına alınınca, konvoy yavaşladı. O sırada arkadaki Kirpi aracı içinde bulunan Tb.K.Kur.Yb İlker Çelikcan hızlanarak bir an evvel yaralı askeri kurtarmak için öne geçti ve ilerlediği anda aracı bir diğer EYP’nin patlaması sonucu şarampole yuvarlandı. Gözünü kırpmadan askerinin hayatını kurtarmak için öne atılıp şehit olan Tb.K.Kur.Yb İlker Çelikcan ve askerleri için 27 Eylül 2015 tarihinde 'Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu' başlatıldı.

DOSKİ VADİSİ PKK İÇİN NEDEN ÖNEMLİ

PKK Terör Örgütü'nün sözde Cilo Eyaletinin 2 cephesini ayıran arazi kesimi Doski Vadisi'dir. Doski Vadisi'nin kuzeyinde Oramar (Batı) Cephesi, güneyinde ise Çarçela (Doğu) Cephesi yer alıyor. 2 cephe arasındaki bağlantı Doski Vadisi'ne uzanan ara vadiler (Varagöz Vadisi, Gürkavak Vadisi) vasıtasıyla sağlanıyor. Ayrıca İkiyakalar bölgesindeki PKK'lı teröristlerin ikmali Doski ve Varagöz Vadileri üzerinden işbirlikçiler tarafından sağlanıyordu. Doski Vadisi Buzul Dağı ve İkiyaka Dağlarını birbirinden ayıran ve bölgede doğu-batı istikametinde geçit veren tek ilerleme istikamet. Bu nedenle kara ve hava intikali Doski Vadisi'ne tabi.

2 AY ELEKTRİKSİZ KALDILAR

Doski Vadisinde özellikle Kamışlı-Yeşiltaş-Dağlıca yoluna Mayın ve EYP döşenerek güvenlik güçlerine zayiat verdirmesi, üs bölgelerinin ikmal faaliyetlerini yürüten sivil şahsıların tehdit edilmesi ve araçmalzemelerine el konulması, köy ve mezralardaki vatandaşların teröristlere yardım ve işbirliğine zorlanması, elektrik trafosunun PKK'lı teröristlerce patlatılması ve 2 aya yakın süre vatandaşların elektriksiz bırakılarak cezalandırılması gibi eylemler yapıldı.

PKK'NIN SALDIRILARI BÖLGE HALKINI DA ETKİLEDİ

Oramar Tepe Bölgesi'nde bulunan PKK'lı teröristler tarafından Dağlıca Hudut Taburu ve Üs Bölgeleri'ne Doçka, Zagros ve Havan ile sürekli saldırı düzenleniyordu. Söz konusu saldırılardan sadece askeri birlikler değil bölge halkı da etkileniyor, ölüm ve yaralanmalar yaşanıyordu. 2014 yılında bayram sabahında bayramlaşan Dağlıca Köylülerine yapılan saldırı, 2015 Haziran ayında PKK'lı teröristler tarafından atılan havan mermisi ile Mizgin Tire isimli küçük bir kız çocuğunun yaralanması gibi saldırılar gerçekleştirildi.

OPERASYONUN AMACI

'Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu'nun amacı PKK Terör Örgütü'nün sözde Cilo Eyaletinin kilidini oluşturan Doski Vadisi ve güneyindeki bölgeyi kontrol eden İkiyakalar ve Oramar Tepe bölgesindeki teröristleri etkisiz hale getirmek, müteakip aşamada tekrar kullanılmalarını engellemek maksadıyla mağara, sığınak, barınak ve erzak depolarını tahrip etmek, Dağlıca ve Yeşiltaş’ta bulunan Üs Bölgeleri'ne ikmal ve intikal yollarını EYP'lerden temizleyerek ikmal sürekliliğini sağlamak olduğu belirtildi.

OPERASYON 40 GÜN SÜRDÜ

27 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlayan 'Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu' 5 Kasım Perşembe günü Oramar Tepe bölgesi de tam olarak kontrol altına alındı. Bölgeyi terk etmeyi başaramayan, PKK'lı ufak grupların etkisiz hale getirilmesi maksadıyla arama ve tarama faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi. Operasyonda 119 PKK'lının öldürüldüğü belirtildi.

OPERASYON 3 SAFHADA PLANLANDI
'Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu 3 safhada planlandı. Birinci safhada Doski Vadisi ve tarafeyninin PKK'lı teröristleri temizlenmesi, İkinci safhada İkiyakalar Dağı bölgesinin kontrol altına alınması, yol araması ve ikmalin yapılması, Üçüncü ve son safhada ise Oramar Tepe Bölgesi'nin ve uzanımının kontrol altına alınması olarak planlandı.

İLK OLARAK ORAMAR TEPE BÖLGESİ'NİN 500 METRE YAKININA KADAR BİRLİK SIZDIRILDI.
Operasyon boyunca; İnsansız Hava Araçları (İHA) ve İnsanlı Keşif Uçakları (İKU) vasıtasıyla sürekli keşif gözetleme yapıldı ve teröristlere ait mağara, barınak, sığınak ve mevziler tespit edildi. Söz konusu tespitler neticesinde hazırlanan hedef listeleri ile Oramar Tepe Bölgesi ve civarı yoğun bir şekilde hava kuvvetleri ve topçu ve havan birliklerinden oluşan ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alındı. Dağ ve Komando Tugayı birlikleri tarafından Oramar Tepe Bölgesi'nin 500 metre yakınına kadar birlik sızdırıldı.

5-10 METRE MESAFEDEN EL BOMBALARI KULLANILDIĞI TEMASLAR SAĞLANDI
İlerleryen günlerde PKK'lı teröristler ile askerler arasındaki mesafe 160 metreye düştü. 5-10 metre mesafeden el bombalarının kullanıldığı temaslar yaşanmış ve aralıklarla çatışmalar devam etti. Bölgede sıkışan PKK'lı teröristler tarafından sık sık el bombaları ile saldırılar düzenlendi. Askerler el bombası ile saldırıyı gerçekleştiren PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirdi.

YARDIMA GELEN PKK'LI TERÖRİSTLERİ SAVAŞ UÇAKLARI ETKİSİZ HALE GETİRDİ
Murat Karayılan'ın Zap Kampı'na gelerek 18 Ekim 2015 tarihinde bölgedeki teröristlere telsizle talimat vermesinin ardından tecrit edilen PKK'lı teröristleri Kuzey Irak'tan bölgeye gönderilen takviye PKK'lı teröristler, İHA ve İKU ile yapılan keşif gözetleme neticesinde tespit edildi . PKK'lı teröristler, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının atışları ile henüz istedikleri yerlere varamadan etkisiz hale getirildi.

BÖLGE PKK'LI TERÖRİSTLERDEN ARINDIRILDI
PKK Terör Örgütü'nün Kuzey Irak'tan yurt içine geçiş yaptığı, Türkiye’de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra güvenli kaçış yolu olarak kullandığı, kırsal ile şehir bağlantısını tesis ettiği , başta Yüksekova ve Şemdinli ilçelerine yönelik eylemlerinde kullandığı, eylemler neticesinde sözde özerkliğe uzanan uygulamalara zemin hazırladığı, Üslenme bölgesi, eleman temin noktası, sözde yargılama alanı olarak kullandığı, PKK Terör Örgütü üzerinde psikolojik etkisi çok yüksek olan İkiyakalar, Doski Vadisi ve Oramar Tepe Bölgeleri PKK'lı teröristlerden arındırıldı.

PKK'LI TERÖRİSTLERİN BÜYÜK BİR ÇÖKÜNTÜ YAŞADIĞI ÖĞRENİLDİ
Bölgenin temizlenmesi ile; PKK Terör Örgütü'nün Türkiye ve Kuzey Irak bölgesi arasında iki taraflı çok kritik geçiş güzergahı olan bölgelerin kontrol altına alınmasıyla örgütün adeta nefes alamaz geldiği belirtildi. Türkiye içindeki PKK'lı teröristler ile KCK yapılanması ve YDG-H unsurlarının bu durumun ortaya çıkmasıyla büyük bir çöküntü yaşadığı öğrenildi.

Etiketler: 40, süren, Dağlıca, operasyonu, görüntüleri,

Tarih: 07.11.2015 20:30:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri