Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Stres kalp damar hastalıklarında birinci etken
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Kolesterolü düşürmek damar tıkanıklığını geriletiyor
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Yemenli gencin hayatını Türk doktor kurtardı
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Kalp krizini önleyen makarna icat edildi
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
Berat Albayrak'tan 700 milyon dolarlık imza
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
HAVELSAN'dan sağlıkta ihracat başarısı
'Öcalan'ın ağzından haber yapmak ahlaksızlıktır'

'Öcalan'ın ağzından haber yapmak ahlaksızlıktır'

İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken, kendisiyle yapılmış herhangi bir görüşme yok iken, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ağzından çıkmış gibi birtakım ifadeler üzerinden haberler yapılmasını "ahlaksızlık" olarak tanımladı. "Ortadaki gerçek, tecridin sürdüğüdür" diyen Baluken, bu tür haberlere itibar edilmemesini istedi.

Habertürk Gazetesi'nde bugün "Öcalan: Hem Suriye hem Türkiye'de başarısız oldular" başlığıyla servis edilen bir haberde, 5 Nisan'dan bu yana tecrit altında bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet yetkililerinin görüştüğü iddia edildi. Nerden alındığına dair herhangi bir bilginin yer almadığı haberde, Öcalan'ın "HDP'nin seçimden oy kaybederek çıkması ve sürecin başarısızlığa uğramasının nedenini PKK'nin kendisini dinlememesine ve HDP'nin de PKK ile birlikte yanlış politikalar izlemesine" bağladığı ileri sürüldü. Habere HDP Grup Başkanvekili ve İmralı Heyeti üyesi İdris Baluken'den sert yalanlama geldi.

DEVLET HEYETİ DE UZUN SÜREDİR GÖRÜŞMÜYOR!

Böyle bir görüşme olduğu konusunda kendilerine verilmiş herhangi bir bilginin söz konusu olmadığını belirten Baluken, yaklaşık 2 hafta önce devlet yetkilileri ile genel merkezlerine yönelik saldırılarla eşbaşkanlarına ve heyetlerine yönelik suikastlar gündemi ile bir araya geldiklerinde Öcalan ile bir görüşme olup olmadığını da sorduklarını, devlet yetkililerinin ise uzun süredir kendilerinin de Öcalan ile görüşemediklerini ifade ettiğini paylaştı.

'AKP, SAYIN ÖCALAN ÜZERİNDEN ALGI YÖNETMEYE ÇALIŞIYOR'

Herhangi bir temas kurulmamış olmasına rağmen "AKP'nin sürekli Sayın Öcalan üzerinden kendi doğruları etrafında bir algı yönetmeye çalıştığını" vurgulayan Baluken, bu tür haberlerin de bunun bir parçası olduğunu söyledi. Baluken, seçim öncesinde de bu tür söylemlerin AKP'li yetkililer tarafından dile getirilmesini hatırlattı.

'ORTADAKİ GERÇEK TECRİDİN SÜRDÜĞÜDÜR'

Bunların hiçbirisinin doğru olmadığının süreç içerisinde ortaya çıktığını belirten Baluken, şunları söyledi:

"Bugün de tabi Sayın Öcalan'ın ne söyleyeceğini bütün kamuoyu çok merak ediyor, hatta sadece Türkiye kam


Öcalan'dan olay 1 Kasım ve HDP-PKK açıklamasıAbdullah Öcalan 1 Kasım seçimleri sonrası sessizliğini bozdu. Öcalan, 'PKK ve HDP için özeleştiri yapma vakti' dedi.

 

uoyu değil, Ortadoğu ve dünya siyasetinin yönlendirici pozisyonunda olan aktörleri bunu merak ediyorlar. Belli ki AKP, kamuoyunda oluşan bu beklentideki boşluğu, kendi doğruları ve politikaları çerçevesinde doldurmak istiyor. Eğer Sayın Öcalan'ın düşünceleri, söylemleri AKP tarafından kamuoyuna aktarılması yönüyle önemseniyorsa, üzerindeki tecrit bir an önce kaldırılmalıdır. Bir tarafta tecrit varken bir taraftan da Sayın Öcalan'ın ağzından çıkmış gibi birtakım haberleri sipariş etmek ahlaksızlıktır. Ortadaki gerçek, tecridin sürdüğüdür. Sayın Öcalan'ın düşüncelerinin kamuoyuna yansıtılmasının engellenmesidir."

Baluken, bu nedenle halkın ve demokratik kamuoyunun bu tarz haberlere itibar etmemesini istedi.

ÖCALAN'IN AVUKATINDAN YALANLAMA GELDİ

Diğer yandan Abdullah Öcalan’ın avukatı Cengiz Çiçek, PKK liderinin HDP ve PKK’yı eleştirdiği yönünde beyanat verdiğine dair haberi yalanladı. Çiçek, “Kürt siyasal hareketini kendi içinde bölmek isteyen ‘özel savaş merkezi’, Sayın Öcalan’ın tecrit koşullarını kendi siyasal çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır” dedi.

"BASIN, TECRİTE DE VURGU YAPMAK ZORUNDADIR"

Haberi Diken’e değerlendiren PKK lideri Öcalan’ın avukatı Cengiz Çiçek, “Bu haberi yayanlar basın etiği gereği Sayın Öcalan üzerindeki tecrite de vurgu yapmak zorundadır. Ne biz avukatları, ne ailesi ne de siyasi heyetlerin görüşebildiği ve her türlü iletişim kanalından yoksun Öcalan hakkındaki bu tür haberler spekülasyondan ibarettir” diye konuştu. cengizcicek

Seçimden hemen sonra Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın, “Öcalan ile tekrar aynı noktaya gelebilmemiz için şartların olgunlaşması gerekir. Önce PKK silah bırakacak” sözlerini hatırlattığımız Çiçek’e, “Görüşmeyeceğini beyan eden devlet, Öcalan’a heyet göndermiş olabilir mi” diye sorduk.

"BIRAKSINLAR AVUKATLARI OLARAK BİZ VARIZ"

Avukat Çiçek şöyle yanıt verdi: “Buradan, seçim sonuçları üzerinden Kürt siyasal hareketini kendi içinde bölmek isteyen ‘özel savaş merkezi’nin, Sayın Öcalan’ın tecrit koşullarını, kendi siyasal çıkarları doğrultusunda kullandığı ortaya çıkıyor. Tecrit devam ettiği sürece bu türden haberlere riayet edilmemesini değerli kamuoyundan önemle rica ediyoruz.”

“Öcalan’ın süreçle ilgili ne düşündüğü gerçekten merak ediliyorsa bıraksınlar avukatları olarak biz kendisiyle görüşelim” diyen Çiçek şöyle devam etti: “Kürt sorununda sağlıklı bir çözüm isteniyorsa Sayın Öcalan’ın doğrudan kamuoyuyla iletişime geçecek kanallarının yaratılması gerekiyor. Çözümsüzlükte payı olanlar kendi hukukunu bile İmralı’da uygulamayan iktidardır.”

Etiketler: 'Öcalan'ın, ağzından, haber, yapmak, ahlaksızlıktır',

Tarih: 07.11.2015 16:00:02

Tüm Güncel Haberleri »

Diğer Güncel Haberleri